A Jobbik egykori roma képviselője lesz Gyurcsányék új politikai igazgatója
„Feri mostantól nem csak Szentesért dolgozik” – fogalmazott a DK elnöke.
A nagyon rossz passzban lévő szocialisták csak akkor támogatják egykori párttársukat, a Gyurcsányékhoz dezertált Kiss Lászlót, ha előválasztáson legyőzi mostani jelöltjüket, Török Ottót.
Az MSZP újabb frontot nyitott a Demokratikus Koalícióval azzal, hogy legutóbb olyan fővárosi kerületben jelentette be a polgármesterjelöltjét, ahol jelenleg DK-s a városvezető. Eddig az volt a gyakorlat, hogy a szocialisták elsősorban azokon a településeken nevezték meg, hogy kit támogatnak az önkormányzati választáson, ahol jelenleg is ők adják a polgármestert – ilyen például Kispest: Gajda Péter, Zugló: Horváth Csaba, Szombathely: Nemény András – vagy amely jelenleg fideszes irányítású, mint például Rákosmente, Kőbánya, Budafok, itt Lukóczky Károllyal, Somlyódi Csabával, illetve Pajin Bálinttal szállnak ringbe, illetve független politikust is támogatnak, mint például Siófokon Lengyel Róbertet.
Így az, hogy az MSZP nyilvánosságra hozta, Óbudán – amelyet a gyurcsányista Kiss László irányít – Török Ottó a jelöltjük, mindenképp új helyzetet idéz elő. S ha azt is figyelembe vesszük, hogy a III. kerületi polgármester – Szaniszló Sándorral, a XVIII. kerületi kollégájával együtt – a 2019-es győzelme után pár hónappal éppen a szocialistáktól dezertált a DK-hoz, akkor még pikánsabb a helyzet, sőt, felfogható a szocialisták bosszújának is.
Kunhalmi Ágnes társelnök a legújabb jelöltjeiket bemutató sajtótájékoztatón emlékeztetett egy kongresszusi döntésükre, miszerint azt a polgármesterjelöltet, aki korábban, de a mandátumának megszerzése után átlépett tőlük egy másik pártba – Kiss László pedig ilyen –, csak akkor támogatnak, ha előválasztáson győz. A párt társelnöke ezt azzal indokolta, hogy ebben az esetben
„az MSZP meghajol a választók akarata előtt”.
Török Ottóról annyit mondott a társelnök, hogy III. kerületi lokálpatrióta, aktív tagja az ottani közéletnek, 2011 óta tagja a pártnak – jelenleg a helyi szervezet elnökségének tagja –, illetve külsős tag az egyik önkormányzati bizottságban. Egyébként a civil életében a sporttal kapcsolatos szervezetekben látott és jelenleg is lát el különböző tisztségeket, egy időben a szakállamtitkár volt (azt mi tesszük hozzá – erről értelemszerűen nem szólt Kunhalmi –, hogy ezt a pozíciót a Gyurcsány-kormányban töltötte be – a szerk.).
2014-ben Török egyébként már elindult az önkormányzati választáson, akkor még „csak” képviselő szeretett volna lenni, de csúnyán leszerepelt. Míg a fideszes ellenfele, Farkas Balázs 46,71, addig ő csupán 21,07 százalékot ért el, bár tény, akkor nem volt teljes az ellenzéki összefogás, külön indult a Jobbik, az LMP, az Együtt-PM, s volt még a szociáldemokratáknak, továbbá egy civil szervezetnek is jelöltje, akik együttesen 32 százalékot elvittek.
Persze a nagy kérdés, hogy Gyurcsányék valóban belemennek-e abba, hogy előválasztást tartsanak, amit az MSZP akar. Hiszen teljesen evidensnek tűnik, hogy ők állítsanak polgármesterjelöltet, egyfelől valóban a DK a legerősebb ellenzéki párt – ezt a Medián, valamint a Nézőpont legfrissebb felmérései is egyértelműen alátámasztják –, ráadásul hatalomban lévő polgármesterről van szó, más kérdés, hogy van a múltjában nem is kicsinyke szocialista pötty. S bár Kiss László abszolút esélyesnek számítana az előzetes voksoláson – főleg, ha a többi ellenzéki párt is melléállna –, de nincs kizárva a meglepetés, akár győzhet is Török. Az pedig
ha a főváros egyik legnagyobb kerületében nem szállhatna ringbe a regnáló városvezetőjük, aki 2019-ben – igaz, hogy csak kevesebb mint egy százalékponttal, de – meg tudta verni az Óbudát addig sikeresen irányító kormánypárt Bús Balázst.
Ha viszont nem vállalja a DK az előválasztást, akkor az MSZP – legalábbis a mostani helyzet szerint, s ha addig nem változtatná meg a véleményét – nem támogatná Kisst. De kérdés, hogy egyszerűen nem adná a logóját, vagy el is indítaná Törököt, s ezzel megosztaná az ellenzéki szavazatokat, ami komoly esélyt jelentene a Fidesz számára. Ez utóbbit azonban nem valószínű, hogy be mernék vállalni Kunhalmiék, mert másutt komoly bosszútól kellene tartaniuk. Az még nem dőlt el egyébként, hogy a kormánypárt kit indít – megpróbálja-e visszaszerezni városvezetői székét Bús Balázs –, de a baloldali civakodásból csak profitálhatnak
Mindenesetre megkerestük Kiss László polgármestert, mondja el a véleményét az ügyben. A következőket kérdeztük tőle:
Hogyan fogadta a hírt, hogy az egykori pártja riválist állított?
Hajlandó lenne-e előválasztáson megmérkőzni Török Ottóval?
Ha igen, mekkora esélyt adna önmagának a győzelemre?
Ha nem lenne hajlandó elindulni az előválasztáson, ennek mi az oka?
Ha nem lesz előválasztás, ön szerint meg tudnak-e egyezni abban, hogy melyikük induljon a polgármester-választáson?
Ha nem tudnának megállapodni és külön indulnának, akkor mekkora esélyt adna magának, hogy így is le tudja győzni a Fidesz jelöltjét?
A városvezető egyelőre nem válaszolt, ha véletlenül megteszi, frissítjük a cikkünket!
Nyitókép: Korábban szövetségesek voltak, most riválisok, balról a második Török Ottó, jobb szélen Kiss László (Török Ottó Facebook-oldala)